Bevattningsanläggning Furulid

Aneby SK beviljas medel för en ny bevattningsanläggning som på ett hållbart sätt ska kunna vattna planerna med takvatten från den befintliga fotbollshallen. Fotbollshallen är byggd med ett eko-tänk och den automatiserade bevattningen görs nattetid. Klubben kommer genom denna satsning att kunna nyttja fotbollsplanerna mer och ska starta upp fler flicklag och gåfotboll för seniorer. Fotbollsplanerna nyttjas även av den närliggande skolan. 

About the project

 

Aneby SK beviljas pengar från Astrid Lindgrens Hembygd för att uppföra en ny bevattningsanläggning för fotbollsplanerna vid Furulids IP. Det faktum att klubben har tänkt hållbart och långsiktigt vid uppförande av den stora inomhushallen, där man planerat för att ta tillvara regnvatten, i en form av kretsloppssystem med egen damm för bevattning, är något som styrelsen ser som mycket positivt och något som påverkar bedömningen av projektet.

Det vatten som används vid bevattning kommer från dammen. Inget kommunalt vatten används för bevattning.

Den sökande har i sina mål angivit att man ska starta upp 4 nya verksamheter som en del i projektet. Dessa beskrivs som gåfotboll för seniorer samt 3 nya flicklag. Klubben har en stor efterfrågan på speltider och beskriver hur den nya bevattningsanläggningen frigör speltid, ca 10-15 timmar per vecka.

 

About the project

Project period
2023-2025

Project owner
Aneby SK

Web and social media
Aneby SK | laget.se

About the project

Projektet ska uppföra en ny bevattningsanläggning för fotbollsplanerna som leder till fler speltimmar och ytterligare verksamheter för föreningen i form av flicklag och gåfotboll. 

About financing

Granted leader support
 500 000 kr

The Leader support consists of funding from the EU, the state and the municipalities of Astrid Lindgren's Hometown.

Incoming EU funds have been granted from:
Rural Development Fund